Na początku tego ruchu zmarł Mateusz. Zastąpił go brat stryjeczny Ferdynand TL Czesi uznać go nie chcieli, a powołując się na swoje prawa zatwierdzania wyboru, tron czeski ofiarowali jednemu ze sprzymierzonych książąt niemieckich, Fryderykowi V.

Nowo obrany król nie był zdolny do podołania tak  trudnemu zadaniu. Zamiast wziąć się do ciężkiej pracy, oddał się lekkomyślnie zabawom. Kiedy zaś cesarzowi zaczęto nadsyłać pomoc z Hiszpanii, Rzymu, a Fryderyk naraził się narodowi obojętnością i wojsku zaleganiem z wypłatą żołdu, sprawa czeska zły obrót wzięła.

8 listopada 1620 r. spotkały się oba wojska na Białej Górze pod Pragą, gdzie Czesi ponieśli straszną klęskę. Fryderyk, zamiast stanąć na czele swych hufców, spokojnie ucztował w stolicy, a dowiedziawszy się o przegranej, wraz z rodziną uciekł do dziedzicznego księstwa, zostawiwszy poddanych na lasce losu.

Bitwa pod Białą Górą trwała tylko godzinę, lecz straszliwe klęski sprowadziła na kraj i naród czeski. Skutki jej trwały przeszło lat 200, a Niemcy myśleli, że zmiażdżyli kraj i uśmiercili już naród na wieki.